Prečo lezenie?


Horolezectvo je indoorový a outdoorový šport, ktorý je jednou z celosvetovo najrýchlejšie rastúcich bežných športových aktivít. Núti Vás dosiahnuť viac a posúvať svoje hranice, čo je zručnosť, ktorá je užitočná nielen na lezeckej stene, ale aj v každom aspekte Vášho života! Kedysi bol tento šport primárne ​​pre adrenalínových nadšencov, ale s moderným bezpečnostným vybavením a kurzami je bezpečný a zábavný pre kohokoľvek a v akomkoľvek veku. Liezť môže úplne každý a je jedno či leziete obtiažností 5a alebo 8b, pretože každý môže konať podľa svojich možností a schopností. Lezenie zahŕňa sústredenie  mysle, ako aj fyzické cvičenie, ktoré Vám pomáha udržať koncentráciu, čistí Vašu myseľ od vonkajších starostí a tiež buduje Vašu dôveru a sebaúctu, čím zmierňuje príznaky niektorých problémov duševného zdravia.

Čisto mužský šport?


Jedinečnosť tohto športu spočíva v tom, že chlapci a dievčatá sú rovnako schopní. Bežná mylná predstava je, že lezenie si vyžaduje silnú hornú časť tela. Táto myšlienka často odrádza dievčatá. Efektívny horolezec je ten, ktorý chápe, že veľa z lezenia súvisí s technikou, rovnováhou a silou nôh. Bez ohľadu na to, aká silná je momentálne Vaša horná časť tela, existuje stupeň, na ktorom môžete začať a následne pracovať.
Rafael Hanus 15 rokov

Budem vyzerať dobre?


Lezenie rozvíja štíhle a vytrvalostné svaly. Posilňuje základné svaly lepšie ako cvičenia, ktoré sú zamerané na konkrétnu partiu. Stabilizuje celé svalstvo a vedie k silnejšiemu stredu tela, ktoré je následne menej náchylné na zranenia. Lezenie posilňuje ruky, predlaktia, bicepsy, ramená, krk, hornú časť chrbta, spodnú časť chrbta, brucho, zadok, stehná a lýtka. Celé vaše telo, vrátane kardiovaskulárneho systému, profituje z lezenia. Na lezenie dokonca nedajú dopustiť ani fyzioterapeuti, pretože práve vďaka pozitívnemu vplyvu na svalovú sústavu odporúčajú lezenie ako terapiu.

Prekonávanie samého seba?


Lezenie môže byť spočiatku strašidelné, ale dosahovať vrchol je vzrušujúce. Budete čeliť svojmu strachu a dostanete sa do situácií, keď je Váš cieľ na dosah, ale zlyhanie je blízko, pretože Vaše sily nie sú nekonečné. Avšak práve preto bude Váš pocit z úspechu neopísateľný. Je to ako byť úžasným dobrodruhom, ktorý stojí tvárou v tvár svojim najväčším výzvam. Nielenže miniete prebytočnú energiu a postavíte sa svojmu strachu, ale chvíľami zabudnete na celý svet. Všetky tie pracovné problémy, nezaplatené účty a iné záležitosti zmiznú, a po výstupe sa budete cítiť omnoho lepšie. Stres Vás opustí a budete mať opäť pokojnú myseľ. Lezenie môže byť paradoxne veľmi spoločenský šport. Medzi jednotlivými pokusmi sa vyskytujú prestávky, keď odpočívate, takže je veľmi jednoduché prísť do kontaktu s inými ľuďmi. Lezenie prirodzene podporuje spoluprácu a konverzáciu. Počas riešenia nových výziev môžete natrafiť na ľudí ochotných pomôcť s novými riešeniami. Ak teda hľadáte partnera na lezenie alebo možno len rôznorodú skupinu priateľov, choďte ,,sa zavesiť “ do miestneho lezeckého centra alebo frekventovanej lezeckej oblasti. Určite stretnete úžasných ľudí.


Oddych alebo výzva?


Štúdia z roku 2015 v Nemecku testovala účinok lezenia v telocvični na depresiu a zistila výrazné zlepšenie symptómov u tých, ktorí pravidelne liezli. Lezenie Vás naučí, ako zostať v prítomnom okamihu. „Musíte byť všímaví a sústredení na daný moment. Nenechá Vám veľa priestoru na to, aby ste nechali svoju myseľ zaoberať  sa vecami, ktoré sa vo Vašom živote dejú. Musíte sa sústrediť na to, aby ste nespadli.“ Lezenie je rovnako psychická, ako aj fyzická výzva. Boulderingové cesty sa z nejakého dôvodu nazývajú „problémy“. Prelez Vám predstavuje hádanku, ktorú riešite pohybmi tela a rôznymi technikami, aby ste sa dostali na vrchol. Trasa môže vyžadovať efektívnu prácu nôh, silný stred  tela, kontaktnú silu alebo len schopnosť dosiahnuť chyt, ktorý sa zdá byť mimo Váš dosah. Často existuje viacero spôsobov, ako daný problém vyriešiť, a ľudia rôznych výšok, veľkostí a zručností zdolajú trasu úplne iným spôsobom – takže beta (tj metóda) jednej osoby pre Vás nemusí vždy  fungovať. Každá cesta je jedinečná hádanka!